Metoda Vojty

www.nawozygranulowane.com.pl

metoda_vojty.jpg

Vaclav Vojta jest twórcą metody rehabilitacyjnej, która stosowana jest głównie u noworodków. Vojta twierdzi, że za rozwój człowieka odpowiadają genetyczne i wrodzone schematy, które niejako zapisane są w mózgu. Jednakże na skutek zaburzeń w działaniu układu nerwowego powstają pewne nieprawidłowości, przez co dziecko może posiadać złe nawyki dotyczące wzorców ruchowych.

Ćwiczenia opracowane przez Vojtę mają za zadanie utrwalić prawidłowe wzorce ruchowe. Na skutek różnych napięć mięśniowych dziecko miewa trudności z wykonywaniem określonych ruchów. Dopiero odpowiednio dopracowane ćwiczenia sprawiają, że dziecko ma możliwość wykonać ten ruch, którego wcześniej nie potrafił.

Ćwiczenia trzeba powtarzać wielokrotnie, ponieważ wówczas zachodzi szansa, że ośrodkowy układ nerwowy zostanie prawidłowo pobudzony. Dzięki temu w mózgu utrwalą się dopiero co nabyte wzorce ruchowe. Z czasem dziecko będzie odtwarzać je samodzielnie, jako odruch spontaniczny.

Zasadniczą zaletą metodą Vojty jest to, że mogą być wykonywane we własnym domu. Rodzice muszą jednak uczęszczać na szkolenie, w trakcie którego nabywają wiedzy i umiejętności odnośnie zalecanych ćwiczeń. W warunkach domowych to rodzice bądź opiekunowie wykonują określone ruchy u dziecka.

Do wyboru są trzy pozycje wyjściowe: na brzuchu, plecach bądź na boku. Korzyści ze stosowania tej metody dotyczą także innych aspektów. Jest to m.

in. lepszy przepływ krwi, pogłębienie oddechu, poprawa przemiany materii. Wszystkie ćwiczenia w metodzie Vojty są dla dziecka całkowicie bezbolesne.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *